ЗА ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ

 

ЗАГАРТУВАННЯ, ЯК ЗАСІБ ЗМІЦНЕННЯ ЗДОРОВ'Я
 

ДНЗ «Решетилівський професійний аграрний ліцей імені І.Г.Боровенського»

 

    Обласний семінар методичного об’єднання

    керівників, викладачів фізичного виховання

    учнів ПТНЗ області  

 

Доповідь на тему:

 

«Загартування, як засіб зміцнення здоров'я»

 

 

                                                                                             Підготував

                                                                      керівник фізичного виховання

                                                                      ДНЗ «Решетилівський ПАЛ

                                                                        імені І.Г.Боровенського»

                                                                         Гусєв Валерій Леонідович

 

ЗАГАРТУВАННЯ ОРГАНІЗМУ ЗАСОБАМИ ФІЗКУЛЬТУРИ


  У визначенні, що приводиться В. Далем у "Тлумачному словнику живої великоросійської мови" дається трактування загартовування відносно людини. В. Даль вважав, що гартувати людину - це "привчати її до всіх позбавлень, нестаткам, непогоди, виховуючи в суворості".

   Здоров'я людини на 50-70% залежить від способу життя, у поняття "здоровий спосіб життя" входить і загартовування, що, як фактор підвищення опірності, надзвичайно актуально для дітей, підлітків і людей узагалі у зв'язку з ростом числа захворювань.

   Загартовування - прекрасний і доступний засіб профілактики захворювань і зміцнення здоров'я. В основі його покладено тренування термоадаптаційних механізмів, в цьому і полягає актуальність процесу загартування.

   Загартовування не лікує, а попереджає хворобу, і в цьому його найважливіша профілактична роль. Загартована людина легко переносить не тільки жару і холод, але і різкі зміни зовнішньої температури, що здатні послабити захисні сили організму.

   В основі загартування лежить тренування механізмів пристосування до змін температури, рівня вологості, сонячного випромінювання, фізичного навантаження.

Метою роботи є розгляд сутності і механізму загартовування, загальних принципів, правил, форм загартовування, а також вивчення особливостей загартовування.

      На необхідність загартовування постійно вказували видатні діячі науки, медицини й освіти у своїх роботах - Н.І. Пірогов, В.М. Бехтерєв, Є.А. Покровський, В.Шишкіна, В.В. Гориневський та інші діячі. Їхні дослідження і наукові праці лежать в основі сучасних уявлень про фізичні впливи процедур, що гартують, на організм. Які у сполученні з фізичними вправами при дотриманні гігієнічних умов і раціонального режиму загартовування складає єдиний процес фізичного виховання. [1, с. 15-20]

Загартована людина - це та людина, що свідомо привчила себе переносити холод, спеку й інші несприятливі природні умови, розвивши відповідну здатність організму успішно протистояти їм.

   У зв'язку з загартовуванням організму важливо зрозуміти те, що в ньому від природи закладені особливі механізми, що при відповідній активації виробляють стійкість організму до несприятливих природних умов. Але якщо їх не задіяти, то вони так і знаходяться в потенційному, згорнутому стані.

  Існують традиційні і нетрадиційні загартувальні процедури, які значно підвищують оздоровчий ефект. Серед традиційних способів виділяють загартування водою, повітрям, повітряні ванни, загартування сонцем тощо.

   До нетрадиційних загартувальних заходів належать методи екстремальних впливів: обливання холодною водою, ходіння босоніж по снігу, холодний душ, сон у спальних мішках на веранді, сольові кімнати, ходіння босоніж по вологих килимках, просочених розчином морської солі, йоду, відварами трав, полоскання горла холодною водою з додаванням різноманітних трав тощо [2, с. 16-20].

   Тренувати організм треба до швидких і уповільнених, слабких, середніх і сильних холодових впливів. Таке комплексне тренування має досить важливе значення. Інакше виробиться біологічно малодоцільний, жорстоко закріплений стереотип стійкості тільки на вузький діапазон впливів холоду. Ефективність дії процедур, що гартують, значно підвищується, якщо їх сполучити з виконанням спортивних вправ. При цьому важливо намагатися, щоб величина навантажень на організм була також різною. 

  Головне ж полягає в тому, що загартовування прийнятне для будь-якої людини, тобто їм можуть займатися люди будь-якого віку незалежно від ступеня фізичного розвитку. Але режим загартування організму людини установлює лікар з урахуванням віку, індивідуальних особливостей  і стану здоров’я. Загартовування підвищує працездатність і витривалість організму. Процедури, що гартують, нормалізують стан емоційної сфери, роблять людину більш стриманою, урівноваженою, вони додають бадьорість, поліпшують настрій. Як вважають йоги, загартовування приводить до злиття організму з природою.

  Абсолютних протипоказань до загартовування немає. Кожна людина повинна загартовуватися все життя. Важливо тільки правильно дозуватигартувальні процедури, особливо в початковому періоді. Його варто починати із самого раннього дитинства і продовжувати протягом усього життя видозмінюючи форми і методи його застосування, в залежності від віку.

  Таким чином, загартовування організму - ефективний засіб зміцнення здоров'я людини. Воно підвищує стійкість організму до інфекційних захворювань, підсилює імунну систему. Систематичне застосування  процедур, що гартують, знижує число простудних захворювань у 2-5 разів, а в окремих випадках майже цілком виключає їх. Загартованість оборотна: неможливо загартуватися надовго, "про запас", досягнутий рівень загартованості необхідно постійно підтримувати продовженням  процедур, що гартують, інакше він знизиться.

  Спрямованість навчальної і позакласної роботи з фізичної культури на масове охоплення учнів систематичними вправами і заняттями фізичною культурою і спортом великою мірою сприяє зміцненню здоров’я вихованців ПТНЗ, підвищенню рівня їх фізичної і розумової працездатності.

   Гімнастика перед заняттями проводиться  за 20 хв. до початку уроку. Вона сприяє розв’язанню певних виховних і організаційних завдань. Лише за умови масового залучення учнів до повсякденного виконання ранкової зарядки відпаде необхідність у гімнастиці перед заняттями.

  Фізкультхвилинки під час уроку сприяють підвищенню розумової і фізичної працездатності учнів. Видатний російський вчений педагог Е.Д. Ушинський зазначив “Дайте дитині трохи порухатися і вона знову подарує вам 10 хв. уваги, а десять хвилин жвавої уваги, якщо ви зуміли їх використати, додадуть вам більше, ніж цілий тиждень напівсонних занять. У зв’язку з цим вчені рекомендують відводити на кожному уроці. Особливо третьому і наступних 1-2 хв. для проведення фізкультхвилинки. Перед її початком провітрюється класна кімната. Потім під керівництвом вчителя учнів виконують ряд фізичних вправ.

  Організоване проведення ігор, змагань та фізичних вправ на великих перервах є важливим фізкультурно-оздоровчим засобом у режимі  дня. Відомо що ефективність відпочинку учнів і підготовки їх до ефективності навчання залежить від того, як вони проводять перерви. Під час великих перерв рекомендується добирати фізичні вправи у відповідності з віковими можливостями учнів.

  Перерви мають проводитися на свіжому повітрі і взимку. При цьому учням слід постійно рухатись, а вправи виконувати більш інтенсивно. Бажано, щоб всі фізкультурно-оздоровчі заходи на великих перервах здійснювалися в ігровій формі.

  Щоденне проведення в ПТНЗ гімнастики перед заняттями, фізкультхвилинок і рухливих перерв сприяє підвищенню не тільки фізичної, а й розумової працездатності учнів.

  Здоров’я людини також великою мірок залежить від обсягу її знань і практичних умінь  використанні оздоровчих сил природи (в тому числі й холоду) для зміцнення здоров’я і профілактики захворювань. Свідоме застосування загартовуючих процедур потребує від учня певного рівня фізичного виховання. Воно формується  протягом усіх років навчання в ліцеї.

   Викладачі, майстри в/н і батьки повинні постійно підкреслювати роль загартовування у запобіганні хворобам, зміцненню здоров’я дітей, спонукати їх до систематичності використання загартовуючих процедур. Дані досліджень учених та нагромаджений практичний досвід свідчать про те, що ефективність таких загартовуючих процедур, як обтирання, обливання водою, прийняття душу, водні ванни в поєднані з сонячними та повітряними ваннами дуже висока.


 Создан 22 янв 2015